Na čo si dať pozor pri výbere klími?
Ak plánujete zaobstarať si klimatizačné zariadenie pre svoju domácnosť alebo kanceláriu, skôr než začnete surfovať po internete a hľadať tú najatraktívnejšiu akciu na trhu, dovoľte mi upozorniť vás na niekoľko dôležitých parametrov.
1. Počet klimatizovaných miestností
Najskôr zvážte, či chcete klimatizovať celý byt, resp. viacero miestností, alebo len jednu miestnosť. Samozrejme, je to otázka peňazí. Pokiaľ ide o spálňu, možno stačí, ak necháte otvorené dvere z centrálnej klimatizovanej miestnosti, a je to v pohode. Nakoniec, v noci slnko nepraží. Ale ak môžete investovať aj do samostatnej jednotky pre spálňu, komfort bude zaručene vyšší. Ak uvažujete o kúpe klimatizácie, určite ju plánujete umiestniť do priestoru, kde trávite cez deň najviac času.
2. Veľkosť a tvar miestnosti určujú potrebný chladiaci výkon.
Pravdepodobne každého napadne, že výkon záleží od veľkosti miestnosti. To určite áno, ale je potrebné posúdiť aj iné faktory. Ide v podstate o to, aby sme čo najpresnejšie určili všetky tepelné zisky v danej miestnosti. Dnes je na webe množstvo výpočtových online aplikácií, ktoré vám v tom pomôžu. (napr. …………..)). Potrebujete zadať pôdorysnú plochu miestnosti, výšku stropu, kvalitu obvodových stien (či sú zateplené), plochy stien susediacich s exteriérom, kvalitu stropu, veľkosť a orientáciu okien, dodatočný zdroj tepla (napr. od el. spotrebičov, svietidiel) a počet ľudí, ktorí sa budú v miestnosti zvyčajne zdržiavať. Výsledkom takéhoto výpočtu je potrebný chladiaci výkon pre danú miestnosť.
Existujú aj zjednodušené výpočty alebo odhadové tabuľky:
3. Typ vnútornej jednotky
Najčastejším riešením je použitie nástenných splitových jednotiek. Bývajú najlacnejšie, sú praktické a ľahko ovládateľné priloženým diaľkovým ovládačom. Nakoľko fúkajú vzduch zhora nadol, vyžadujú rovnú stenu. Nedajú sa inštalovať na šikminu v podkroví. Niekedy je strop miestnosti rozčlenený mnohými prekladmi, alebo máme pri stenách vysoký nábytok. Vtedy môžeme použiť podstropné alebo parapetné jednotky. Parapetné jednotky sú tiež vhodné v prípadoch, ak chceme využiť priestor pod oknami. Drahším riešením je použitie kazetových stropných jednotiek. Toto riešenie je limitované na priestory so zníženým podhľadom s vyššou konštrukčnou výškou podhľadu. Kazetové jednotky majú oproti iným typom veľkú výhodu. Keďže bývajú umiestnené zvyčajne v strede miestnosti, dokážu oveľa rovnomernejšie distribuovať chladný vzduch aj pri menšej rýchlosti prúdenia.
4. Klimatizačné sety
Každá vnútorná jednotka potrebuje k svojej činnosti aj vonkajšiu jednotku, aby bolo možné vytvoriť chladiaci okruh. Ak chcete nainštalovať iba jednu vnútornú jednotku, potrebujete k nej nainštalovať len jednu vonkajšiu jednotku. Všetci výrobcovia ponúkajú sety vnútorná nástenná + vonkajšia
jednotka, tzv. monosplity, v rôznych výkonových verziách. Je to zväčša najlacnejšia voľba. Iná situácia nastane, ak potrebujete inštalovať viac vnútorných jednotiek. Vtedy prichádza do úvahy riešenie s použitím jednej vonkajšej jednotky pre viac vnútorných jednotiek, tzv. multisplit. Takáto vonkajšia jednotka je už priamo pripravená na pripojenie viacerých vnútorných jednotiek. Odporúčam zvážiť tu potrebné výkonové krytie vonkajšou jednotkou. Toto riešenie je určite elegantnejšie ako použitie viacerých monosplitových setov, lebo vonku „straší“ len jedna vonkajšia jednotka. Multisplitové riešenie je však u mnohých výrobcov drahšie ako použitie viacerých monosplitov.
5. Filtračné systémy
Každá vnútorná jednotka má okrem výparníka, ventilátora a riadiacej jednotky aj filtračnú vložkuvzduchu. Tá môže mať rôznu kvalitu a prevedenie. Primárne slúži ako ochrana výparníka pred zanesením, ale najmä tie zložitejšie filtračné systémy majú aj dodatočnú funkciu čistenia vzduchu. Modely vyššej triedy spravidla obsahujú filtre, ktoré dokážu zachytiť nielen bežný prach, ale aj baktérie a vírusy, dokážu ionizovať vzduch, redukujú pachy a dym. Najdokonalejšie sú filtre s aktívnym uhlíkom a plazmové elektrostatické filtre. Sú obzvlášť vhodné pre alergikov. Aby tieto filtračné systémy pracovali efektívne a spoľahlivo, treba ich pravidelne čistiť – aspoň raz za mesiac.
Niektoré modely ponúkajú tzv. samočistiacu funkciu výparníka. To neznamená, že by dokázali sami vyčistiť svoje filtre (žiaľ, to musíte urobiť sami a ručne). Táto funkcia zabezpečuje, že výparník sa po vypnutí zariadenia dosuší ventilátorom, aby na ňom nerástli plesne.
6. Úspornosť – energetická efektívnosť klimatizácie
Toto je v dnešnej dobe azda jedna z najdôležitejších otázok. Doteraz sa v súvislosti s hospodárnosťou klimatizačných zariadení uvádzali iba hodnoty EER (hodnotenie účinnosti pre
prevádzku chladenia) a COP (hodnotenie účinnosti pre prevádzku vykurovania). Tieto hodnoty boli zamerané výlučne na jedno kritérium. Hodnota EER (z anglického Energy Efficiency Ratio) vyjadruje pomer medzi množstvom vloženej a výstupnej energie pri práci klimatizácie, resp. tepelného čerpadla spusteného v móde chladenia
(klimatizácie). Napríklad EER 3,2 znamená, že zariadenie z 1 kW energie vytvorí 3,2 kW chladiaceho výkonu. Čím vyššie EER, tým lepšie. Hodnota COP (z anglického Coeficient Of Performance) vyjadruje pomer medzi množstvom vloženej a vydanej energie. Používa sa pri tepelných čerpadlách pre vyjadrenie množstva tepla, ktoré tepelné čerpadlo vydá v pomere k vloženej energii. Čím vyššie COP, tým lepšie. Ak má tepelné čerpadlo CO hodnotu napr 3,2, znamená to, že z 1 kW elektrickej energie vyprodukuje 3,2 kW tepelnej energie.
Pri nových koeficientoch SEER a SCOP sa posudzuje viacero hľadísk, podľa ktorých sa zariadenia klasifikujú do jednotlivých tried. Označenie „S“ znamená „sezónny“. Vyjadruje očakávanú účinnost zariadenia počas celého roka prevádzky v danej lokalite. Z toho vyplýva, že SEER tepelného čerpadla (resp. klimatizácie) nebude rovnaké v rôznych zemepisných šírkach. Vďaka sezónnym koeficientom je hospodárnosť nanovo a podstatne spoľahlivejšie prehodnotená. Hlavný dôraz sa kladie na prevádzku pri čiastočnej záťaži, ktorá predstavuje viac než 90% prevádzkového času zariadení. Pod označenie ErP READY (Energy-related Products) patria výrobky, ktoré sú zaradené do tried energetickej hospodárnosti SEER/SCOOP aspoň A/A. Samozrejme, výrobky vyššej triedy energ. účinnosti sú obvykle drahšie. Preto zvážte, ktorá trieda je pre vašu prevádzku najvhodnejšia. Vezmite do úvahy, či priestor bude klimatizovaný permanentne alebo len občas, či plánujete zariadenie používať aj na prikurovanie alebo kúrenie… Ide o to, aká je návratnosť dodatočnej investície pri drahšom, ale úspornejšom modeli pri danej miere využívania zariadenia.
7. Hlučnosť
Hlučnosť je parameter, na ktorý sa pri výbere klimatizácie často zabúda. Nikomu nie je príjemné stále počúvať hluk ventilátora, ktorý vás vyrušuje pri každej činnosti. Všimnite si úroveň hlučnosti vnútornej jednotky deklarovanú pre predpokladanú intenzitu využívania klimatizácie a dané funkcie klimatizovanej miestnosti. V husto zastavanej oblasti (ak nechcete mať problémy so susedmi) býva nemenej dôležitým faktorom aj úroveň hlučnosti vonkajšej jednotky. Všetci výrobcovia udávajú hlučnosť vnútornej i vonkajšej jednotky pri daných, resp. pri min. a max. otáčkach ventilátorov vo vzdialenosti 1m alebo 2,5m od jednotky. Pre porovnanie ponúkam hlučnosť niektorých zvukov v okolí :
• šumenie trávy ………………………10 dB,
• šepot…………………………………. 20 dB,
• mestský hluk v pozadí………….. 40 dB,
• bežný hluk pri rozhovore ………50 dB,
• rušná ulica……………………………60 dB.
Dúfam, že sa nám na týchto pár bodoch podarilo poskytnúť vám aspoň najzákladnejší návod, ako si vybrať vhodné klimatizačné zariadenie.